Kamakshipalya, Bengaluru, Karnataka
GST No. 29AYDPT0064C1ZK
Our company holds immense experience in this domain and is involved in manufacturing and supplying a wide assortment of Thermocouple Sensor. Further, we provide this product after thorough inspection.
Approx. Rs 750 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Class | Class 2 |
| Accuracy | +/- 2.5 deg C or +/- 0.75%) |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | 0 to 1250 deg C |
| Probe Length | 0 - 150 mm |
| Probe Diameter | 0.5 - 8 mm |
| Application | Industrial |
| Assembly | Thermocouple Probe |
| Mount | Bolt Type |
| Probe Termination | Miniature Jack |
| Junction Type | Grounded |
Temperature sensor is a device that is designed to measure the degree of hotness or coolness in an object. The working of a temperature meter depends upon the voltage across the diode. The temperature change is directly proportional to the diode’s resistance. The cooler the temperature, lesser will be the resistance, and vice-versa.
Owing to the wide experience of this domain, we are instrumental in offering K Type Thermocouple Sensor to our clients.
Features:
Approx. Rs 350 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Class | Class 2 |
| Accuracy | +/- 1.5 deg C or +/- 0.25% |
| Temperature Range | 0 to 1300 deg C |
| Probe Length | 0 - 150 mm |
| Probe Diameter | 0.5 - 8 mm |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Application | Industrial |
| Assembly | Thermocouple Probe |
| Mount | Bayonet |
| Probe Termination | Plug |
Approx. Rs 350 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Accuracy | humidity +-2%RH(Max +-5%RH); |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Tmh Heating Technologies |
| Temperature Range | 0-50 Deg C |
| Packaging Type | Box |
| Low Battery Indication | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 750 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Class | Class 2 |
| Accuracy | +/- 2.5 deg C or +/- 0.75%) |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | 0 to 750 deg C |
| Probe Length | 0 - 150 mm |
| Probe Diameter | 0.5 - 8 mm |
| Application | Industrial |
| Junction Type | Grounded |
| Assembly | Thermocouple Probe |
| Mount | Bayonet |
| Probe Termination | Lead Wire |
Temperature sensor is a device that is designed to measure the degree of hotness or coolness in an object. The working of a temperature meter depends upon the voltage across the diode. The temperature change is directly proportional to the diode’s resistance. The cooler the temperature, lesser will be the resistance, and vice-versa.
We are engaged in offering J Type Thermocouple Sensor.
Features:
Approx. Rs 350 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | TMH |
| Model No. | TMH |
| Size | 48 x 48, 72 x 72, 96 x 96 |
| Control Type | PID/On-Off |
| Input Type | Thermocouple, TC RTD Current Voltage, RTD, Current (mA), Voltage (mV) |
| Control output Type | Relay/SSR |
| Country of Origin | Made in India |
We are a most trusted name among the topmost companies in this business, involved in offering Temperature Thermocouple Sensor.
Features:
Additional Information:
Approx. Rs 350 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Sensor Type | Humidity Sensor |
| Brand | Tmh Heating Technologies |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
Approx. Rs 300 / PieceGet Latest Price
TMH Heating Technologies has been engaged in the business of manufacturing and supplying of heating technologies. The company was started in the year 2015 as a Partnership based firm. We are instrumental in offering a wide range of Control Panel, Immersion Heater and many more. Additionally, we are also executing Immersion Heater Repairing Service and many more. With the development of the technologies, we are now on the threshold of creating exclusive and top quality products. Thus, we provide optimum quality to our customers. We are driven by performance rather than size, which enable us to enhance our competitive edge.Product Price :Get Latest Price
Product Details:| Country of Origin | Made in India |
Product Price :Get Latest Price
Product Details:| Country of Origin | Made in India |
Explore More Products
© TMH Heating Technologies. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited