Kamakshipalya, Bengaluru, Karnataka
GST No. 29AYDPT0064C1ZK
Banking on the skills of our qualified team of professionals, we are involved in manufacturing and supplying of Immersion Heater to our clients. Offered product is widely praised for efficient working.
Approx. Rs 1,500 / pieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Types | Strip Heater |
| Water Heater Tank Capacity | Up to 4.9 L |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
Additional Information:
Approx. Rs 12,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 1 KW to 1000KW |
| Voltage | 230V or 415V |
| Brand | TMH |
| Usage/Application | Customer related |
| Frequency | 50HZ |
| Capacity | 0.5KW to 1000KW |
| Temperature | 100 Deg. C |
| Motor Power | 0.25 hp to 15 HP |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 350 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Class | Class 2 |
| Accuracy | +/- 2.5 deg C or +/- 0.75% |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | 0 to 1300 deg C |
| Probe Length | 0 - 150 mm |
| Probe Diameter | 0.5 - 8 mm |
| Application | Industrial |
| Mount | Bayonet |
| Assembly | Thermocouple Probe |
| Probe Termination | Miniature Jack |
| Process attachment: adjustable flange or coupling |
| Gas-proof ceramic internal tube protects thermo couple against pollution |
| Outer protective sheath: heat-proof steel |
Approx. Rs 350 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Class | Class 2 |
| Accuracy | +/- 0.25% |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | 800 to 1700 deg C |
| Probe Length | 0 - 150 mm |
| Probe Diameter | 0.5 - 8 mm |
| Application | Industrial |
| Assembly | Thermocouple Probe |
| Mount | Bayonet |
| Probe Termination | Miniature Jack |
Approx. Rs 1,800 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Voltage | 220 V |
| Types | Strip Heater |
| Heater Material | SS |
| Power | 1000W |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
Features:
Approx. Rs 2,200 / pieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 5 piece |
| Wattage | 1000W |
| Types | Strip Heater |
| Water Heater Tank Capacity | Up to 4.9 L |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
Features:
Approx. Rs 800 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Wattage | 1000W |
| Types | Strip Heater |
| Water Heater Tank Capacity | Up to 4.9 L |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
Approx. Rs 800 / pieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 5 piece |
| Wattage | 1000W |
| Types | Strip Heater |
| Water Heater Tank Capacity | Up to 4.9 L |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
Approx. Rs 350 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Class | Class 2 |
| Accuracy | +/- 2.5 deg C or +/- 0.75% |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | 0 to 900 deg C |
| Probe Length | 0 - 150 mm |
| Probe Diameter | 0.5 - 8mm |
| Application | Industrial |
| Assembly | Thermocouple Probe |
| Mount | Bayonet |
| Probe Termination | Miniature Jack |
Product Price :Get Latest Price
Product Details:| Country of Origin | Made in India |
Explore More Products
© TMH Heating Technologies. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited