Kamakshipalya, Bengaluru, Karnataka
GST No. 29AYDPT0064C1ZK
Banking on the skills of our qualified team of professionals, we are instrumental in manufacturing and supplying a supreme quality range of Heating Elements. These Heating Elements are available at most competitive prices.
Approx. Rs 350 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Shape | all |
| Heater Type | Chemical Immersion |
| Material | Nichrome Wire |
| Compatible Power | 2000 W |
| Usage/Application | Industrial Ovens |
| Voltage | 230 |
| ISI Certified | No |
| Temperature | 300 Deg. C |
| Frequency | 50 HZ |
| Packaging Size | as per customer depend |
| Material Grade | Titanium and Silica glass |
| Packaging Type | Cotton box type |
| Warranty | 3 Months |
Additional Information:
Approx. Rs 950 / pieceGet Latest Price
Product Details:| Power | 1000 W |
| Types | Strip Heater |
| Voltage | 220 V |
| Heater Material | SS |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
Approx. Rs 300 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Heater Type | All type industrial heaters |
| Shape | Customsed |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial application |
| Compatible Power | 3000 W |
| Voltage | 240v or 415v |
| ISI Certified | No |
| Temperature | 1200deg. c |
| Frequency | 50Hz |
Additional Information:
Approx. Rs 1,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Heater Material | Quartz Glass tube |
| Condition | New |
| Size | 300mm to 1500mm L |
| Voltage | 240 V / 415V |
| Brand | TMH |
| Power | 0.5KW to 5 KW |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Price :Get Latest Price
Product Details:| Brand | Elstein |
| Country of Origin | Made in India |
Product Price :Get Latest Price
Product Details:| Material | Silicon Carbide |
| Country of Origin | Made in India |
Product Price :Get Latest Price
TMH Heating Technologies has been engaged in the business of manufacturing and supplying of heating technologies. The company was started in the year 2015 as a Partnership based firm. We are instrumental in offering a wide range of Control Panel, Immersion Heater and many more. Additionally, we are also executing Immersion Heater Repairing Service and many more. With the development of the technologies, we are now on the threshold of creating exclusive and top quality products. Thus, we provide optimum quality to our customers. We are driven by performance rather than size, which enable us to enhance our competitive edge.Product Price :Get Latest Price
TMH Heating Technologies has been engaged in the business of manufacturing and supplying of heating technologies. The company was started in the year 2015 as a Partnership based firm. We are instrumental in offering a wide range of Control Panel, Immersion Heater and many more. Additionally, we are also executing Immersion Heater Repairing Service and many more. With the development of the technologies, we are now on the threshold of creating exclusive and top quality products. Thus, we provide optimum quality to our customers. We are driven by performance rather than size, which enable us to enhance our competitive edge.Product Price :Get Latest Price
Product Details:| Country of Origin | Made in India |
Product Price :Get Latest Price
TMH Heating Technologies has been engaged in the business of manufacturing and supplying of heating technologies. The company was started in the year 2015 as a Partnership based firm. We are instrumental in offering a wide range of Control Panel, Immersion Heater and many more. Additionally, we are also executing Immersion Heater Repairing Service and many more. With the development of the technologies, we are now on the threshold of creating exclusive and top quality products. Thus, we provide optimum quality to our customers. We are driven by performance rather than size, which enable us to enhance our competitive edge.Explore More Products
© TMH Heating Technologies. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited