Kamakshipalya, Bengaluru, Karnataka
GST No. 29AYDPT0064C1ZK
We have carved a niche amongst the most trusted names in this business, engaged in manufacturing and supplying a comprehensive range of RTD Sensor. This RTD Sensor is available at pocket friendly price.
Approx. Rs 350 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Class | Class 1 |
| Accuracy | +/- 1.5 deg C or +/- 0.25% |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | 0 to 1300 deg C |
| Probe Length | 0 - 150 mm |
| Probe Diameter | 0.5 - 8 mm |
| Application | Industrial |
| Assembly | Thermocouple Probe |
| Junction Type | Ungrounded |
| Mount | Nipple |
| Probe Termination | Head Assembly |
| Configuration | Duplex |
| Material Grade | SS316 |
| Brand | TMH |
| MAXIMUM TEMPERATURE RANGE Thermocouple Grade 32 to 2642°F 0 to 1450°C |
| Extension Grade 32 to 300°F 0 to 150°C LIMITS OF ERROR |
Additional Information:
Approx. Rs 450 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Accuracy | Class B |
| Sensor Connection Wiring | 2 Wire |
| Temperature Range | -200 to 600 deg C |
| Probe Length | 0 - 150 mm |
| Application | Industrial |
| Termination Type | Lead Wire |
| Process Connection Type | Bayonet |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Cable Length | 1 m |
| Probe Diameter | 0.5 - 8 mm |
Approx. Rs 450 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Accuracy | Class B |
| Sensor Connection Wiring | 2 Wire |
| Temperature Range | -200 to 600 deg C |
| Probe Length | 0 - 150 mm |
| Application | Industrial |
| Termination Type | Lead Wire |
| Process Connection Type | Flanged |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Cable Length | 1 m |
| Probe Diameter | 0.5 - 8 mm |
Approx. Rs 650 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 0 Piece |
| Accuracy | Class A |
| Sensor Connection Wiring | 2 Wire |
| Temperature Range | -200 to 600 deg C |
| Application | Industrial |
| Termination Type | Terminal Head Assembly |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Cable Length | 1 m |
Approx. Rs 350 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Accuracy | +/- 1.0 deg C or +- 0.75% |
| Class | Class 2 |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | 0 to 350 deg C |
| Probe Length | 0 - 150 mm |
| Probe Diameter | 0.5 - 8 mm |
| Application | Industrial |
| Assembly | Thermocouple Probe |
| Mount | Bayonet |
| Probe Termination | Miniature Jack |
| Junction Type | Grounded |
| Process attachment: adjustable flange or coupling |
| Gas-proof ceramic internal tube protects thermo couple against pollution |
| Outer protective sheath: heat-proof steel |
Approx. Rs 750 / PieceGet Latest Price
TMH Heating Technologies has been engaged in the business of manufacturing and supplying of heating technologies. The company was started in the year 2015 as a Partnership based firm. We are instrumental in offering a wide range of Control Panel, Immersion Heater and many more. Additionally, we are also executing Immersion Heater Repairing Service and many more. With the development of the technologies, we are now on the threshold of creating exclusive and top quality products. Thus, we provide optimum quality to our customers. We are driven by performance rather than size, which enable us to enhance our competitive edge.Product Price :Get Latest Price
Product Details:| Country of Origin | Made in India |
Product Price :Get Latest Price
TMH Heating Technologies has been engaged in the business of manufacturing and supplying of heating technologies. The company was started in the year 2015 as a Partnership based firm. We are instrumental in offering a wide range of Control Panel, Immersion Heater and many more. Additionally, we are also executing Immersion Heater Repairing Service and many more. With the development of the technologies, we are now on the threshold of creating exclusive and top quality products. Thus, we provide optimum quality to our customers. We are driven by performance rather than size, which enable us to enhance our competitive edge.Explore More Products
© TMH Heating Technologies. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited