Kamakshipalya, Bengaluru, Karnataka
GST No. 29AYDPT0064C1ZK
Owing to the wide experience of this domain, we are instrumental in manufacturing and supplying of Electric Heater to our customers. This Electric Heater is widely praised for its power efficiency.
Approx. Rs 250 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Types | Strip Heater |
| Heater Material | Mild Steel |
| Voltage | 220 V |
| Shape | Round |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 450 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Types | Strip Heater |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | SS |
| Usage/Application | Industrial |
Approx. Rs 300 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 0 Piece |
| Voltage | 220 V |
| Types | Strip Heater |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | SS |
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Voltage | 220 V |
| Types | Strip Heater |
| Heater Material | SS |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
Approx. Rs 1,350 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Types | Strip Heater |
| Heater Material | Quartz |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Tmh Heating Technologies |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
Approx. Rs 4,500 / NumberGet Latest Price
Product Details:| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
Other Information:
TMH Heating Technologies having designs and manufacturing capabilities are diverse and flexible to satisfy our customers. In addition, our research and development department is constantly improving on current techniques and designs to take advantage of the latest in technology.
We have joined hands with manufacturing supply and services of heaters of different kinds for air, water and chemicals. Heaters for ovens, plating tank, load banks, driers and corrugation machine with suitable kilo watt capacities for your applications.
Approx. Rs 650 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 0 Piece |
| Voltage | 220 V |
| Types | Ring Heaters |
| Power Source | Electric |
| Heater Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 450 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Types | Strip Heater |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Tmh Heating Technologies |
| Phase | Three Phase |
| Lead Orientation | PTFE |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 300 / PieceGet Latest Price
TMH Heating Technologies has been engaged in the business of manufacturing and supplying of heating technologies. The company was started in the year 2015 as a Partnership based firm. We are instrumental in offering a wide range of Control Panel, Immersion Heater and many more. Additionally, we are also executing Immersion Heater Repairing Service and many more. With the development of the technologies, we are now on the threshold of creating exclusive and top quality products. Thus, we provide optimum quality to our customers. We are driven by performance rather than size, which enable us to enhance our competitive edge.Product Price :Get Latest Price
Product Details:| Heater Material | Silica |
| Country of Origin | Made in India |
Product Price :Get Latest Price
TMH Heating Technologies has been engaged in the business of manufacturing and supplying of heating technologies. The company was started in the year 2015 as a Partnership based firm. We are instrumental in offering a wide range of Control Panel, Immersion Heater and many more. Additionally, we are also executing Immersion Heater Repairing Service and many more. With the development of the technologies, we are now on the threshold of creating exclusive and top quality products. Thus, we provide optimum quality to our customers. We are driven by performance rather than size, which enable us to enhance our competitive edge.Explore More Products
© TMH Heating Technologies. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited